• امروز سه شنبه بیست و هفنم مهر 1400 

مقالات سازمان اوقاف

گروههای مقالات
مطالب ویژه

دستور العمل سایت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

آثار و کارکردهای وقف

آثار و کارکردهای وقف

معمولا دریافت حقوق و مزایای بازنشستگی یکی از زمینه های اصلی وتاثیرگذار در انتخاب شغل است. از این رو بسیاری از افراد دنبال استخدام در مراكزي هستند كه اين ويژگي را داشته باشد.

 دوشنبه 4 دی 1396   1653  0      

 

مستمری فراتر از عُمر
معمولا دریافت حقوق و مزایای بازنشستگی یکی از زمینه های اصلی وتاثیرگذار در انتخاب شغل است. از این رو بسیاری از افراد دنبال استخدام در مراكزي هستند كه اين ويژگي را داشته باشد. فكر و شرط عاقلانه اي هم هست. توقع به جايي است كه انسان آينده خود را از هم اكنون ببيند و برايش کاری کند. كسي كه عُمري تلاش کرده توقع دارد كه در دوران پيري و گرفتاري از محصول جواني اش استفاده كند. اتفاقا دين اسلام نيز اين كار را تأييد و سفارش مي كند. سيره اهل بيت عليهم السلام نيز دليل بر تأييد اين كار بوده است.
از سوی دیگر خیلی ها مجبور می شوند برای کار و درآمد به شهر های دیگر مهاجرت کنند. اما هیچکس تمام درآمد و سرمایه اش را در محل کارش هزینه نمی کند. بلکه به مقدار کفایت استفاده نموده و باقی آن را برای خرج و مخارج زندگی،سرمایه گذاری و خرید وساخت خانه در شهر و دیار خود، کنار می گذارد.
كسي كه چند صباحي در شهري زندگي مي كند، یا چند روزي در مسافرخانه اي رحل اقامت افكنده است، بايد به فكر بازگشت خود باشد. بايد كاري كند كه پس از بازگشت به وطن اصلي خويش تهي دست و محتاج نگردد. عاقل كسي است كه تمام سرمايه و درآمد خود را منحصر در ديار غربت نكند. آينده خود را ببيند و برايش فكري كند و چاره اي بينديشد. بايد به گونه اي كار كند كه پس از اتمام دوره خدمت و كار و بازگشت به شهر خود از حقوق و مزاياي كارهايي كه انجام داده استفاده و بهره مند شود.
در مقابل، چه بدبخت و ديوانه است آنكه تمام هستي خود را خرج منزل اجاره اي و مسافرخانهء اقامت چند روزه اش نموده و براي بازگشت به وطنش چاره اي نينديشيده است. چه حسرتي مي خورد آنكه جواني و عمرش را در كاري سپري كرده كه در دوران از كارافتادگي اش جز درد و خستگي چيزي برايش نمانده باشد.
نكته اي كه بايد بدان توجه نمود اين است كه بايد افق ديد را توسعه داد. بايد فراتر از زمان مادي را ديد. انسان موجودي دو بُعدي است. روحي دارد و جسمي. جسم انسان اگرچه پير است و پس از چندی مرگ را در آغوش می گيرد اما روح انسان كه نابود شدني نيست. آنچه كه منِ انسان را تشكيل مي دهد همان روح آدمي است كه با مرگ از بين نمي رود. چرا كه مرگ نيست و نابود شدن نيست، انتقال است. انتقال از دياري به ديار ديگر. از مسافرخانه اي به منزلي ابدي و دائمي.
دنيا براي انسان همانند كارخانه اي است كه مجبور است در آن كار كند. عده اي به دستمزد بخور و نميري كه مي گيرند راضي اند و به فردايي كه انتظارشان را مي كشند نه فكر مي كنند و نه كاري انجام مي دهند. اما عده اي نيز عاقلانه دوردست ها را نيز مي بينند و برايش برنامه ريزي مي كنند. زندگي شان را طوري تنظيم مي كنند كه در اين دنيا و در آن سرای جاودان خوشبخت و سعادتمند باشند.
به يك چشم بر هم زدني نیز،  هنگام بازگشت به وطن و سرای باقی فرا مي رسد. آنجاست كه همه حسرت مي خورند.
عاقل و زرنگ كسي  است كه در آنجا نيز از دستمزدش بهره مند شود. بتواند مدام از مزرعه عمرش، خوشه هاي حسنات را برچیند. در دنيا كاري انجام داده باشد تا در آنجا كه محل بازنشستگي دائمي اش است از حقوق و مزاياي ويژهء آن كار بهره برد. اما چه كاري چنين ويژگي و خصوصيتي دارد؟ چه عملي است كه نتيجه اش تا قيامت امتداد پيدا مي كند؟ پاسخش وقف است.
وقف عملي است كه نتيجه اش مي تواند تا ابد ادامه يابد و واقف را تا قيامت بهره مند گرداند.
وقف يك كارخانه توليدي است كه چرخ آن تا قيامت از گردش باز نخواهد ايستاد و كوله بار حسنات واقف را از سود و مزاياي خود، سنگين تر خواهد نمود.
وقف نوعي بيمه عُمر و پس انداز عمر است كه انسان مي تواند با وقف نمودن بخشي از دارايي خود، تا ابد از مستمري آن بهره گيرد.  
وقف پس اندازي براي روزهاي از كار افتادگي جسم و بازنشستگي روح و روان از کار و عمل است. حقوق ثابتي است كه روح آدمي تا روز حساب از آن استفاده مي كند تا توان بيشتري براي پيمودن راه وصول به بهشت پيدا كند.
                                                                                                                 "حسين ژوليده"

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر