• امروز شنبه سوم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستور العمل سایت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امامزادگان در گلستان

امامزادگان در گلستان

امامزاده اسحاق(ع)،امامزاده طیب(ع) امامزاده عبدالله(ع)،امامزاده نه تن(ع) ،امامزاده حبیب الله(ع) و ........... و اماکن متبرکه

 سه شنبه 13 دی 1390   12032  0      

 امامزاده‌ اسحاق سلام الله علیه
آرامگاه‌ اسحاق‌ بن‌ موسى‌ بن‌ جعفر سلام الله علیه معروف‌ به‌ مشهدنور، از بناهاى‌ دوره سلجوقى‌ در شهرستان‌ گرگان‌ است. این‌ بنا در مرکز شهر گرگان‌، درگذر سرچشمه‌ از محله سبزه‌ مشهد قرار دارد. منابع‌ جغرافیایى‌ و تاریخى‌ نیز تنها به‌ ذکر نام‌ آن‌ اکتفا کرده‌ و اطلاعاتى‌ درباره ویژگیهاى‌ معمارى‌ بنا به‌ دست‌ نداده‌اند. آراء محققان‌ درباره این‌ بنا تا حدودى‌ متناقض‌ است‌، برخى‌ به‌ استناد کتیبه حک‌ شده‌ بر چارچوب‌ در قدیمى‌ ساختمان‌، آن‌ را مربوط به‌ سده 9 قمری‌ و برخى‌ بدون‌ ارائه ادله کافى‌ آن‌ را متعلق‌ به‌ بناهاى‌ سده 8 قمری‌ و شمارى‌ با توجه‌ به‌ تزیینات‌ آجرى‌ بنا، مربوط به‌ سده 6 قمری‌ و یا اواخر سده 6 و اوایل‌ سده 7 قمری‌ دانسته‌اند. اما تاریخ‌ 525 قمری‌ بر صندوق‌ چوبى‌ مرقد امامزاده‌ حک‌ شده‌ است‌. ضریح‌ فلزى‌ داراى‌ کتیبه‌هایى‌ از آیاتى‌ از سوره‌ هاى‌ 91 و 93 قرآن‌ مجید در 4 جانب‌ خود و نیز اشعارى‌ در وصف‌ امامزاده‌ است‌. در حفاظت‌ و نگهدارى‌ بنا بسبب‌ نوسازى‌ و تغییراتى‌ که‌ در دوره‌هاى‌ مختلف‌ بر روى‌ بنا انجام‌ گرفته‌، به‌ تزیینات‌ آجرى‌ برخى‌ از نقاط بدنه‌ آسیب‌ رسیده‌ است. به‌ نظر مى‌رسد که‌ بیشترین‌ مرمتهاى‌ بنا در دوره قاجار انجام‌ گرفته‌ باشد. بنابر اسناد موجود در مرکز میراث‌ فرهنگى‌ استان‌ گلستان، تمهیدات‌ حفاظتى‌ چون‌ مرمت‌ درِ قدیمى‌ امام‌ زاده‌، محوطه‌سازى‌ بنا و تعویض‌ آجرهاى‌ فرسوده داخل‌ آن‌ در طى‌ سالهاى‌ 1350 تا 1358شمسی انجام‌ گرفته‌ است‌.
امامزاده عبدالله و امامزاده فضل الله(علیهماالسلام)
در پانزده کیلومترى جاده قدیم گرگان ـ کردکوى و نزدیکى روستاى سرکلاته کفشگیرى، بناى زیبایى وجود دارد. این بنا مدفن دو تن از فرزندان امام موسى کاظم (سلام الله علیه) به اسامى امامزاده عبدالله و امامزاده فضل الله (علیهماالسلام) معروف به امامزاده روشن آباد مى باشد که زیارتگاه عاشقان و دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) است. ساختمان این بنا در وسط باغ مشجر و قبرستان که متعلق به قرن نهم هجرى قمرى است در سال 865 هجرى قمرى دو لنگه درب نفیس در آن نصب شده که از نظر زیبایى و دقت و مهارتى که در آن بکار رفته بى نظیر است. بقعه امامزادگان عبدالله و فضل الله علیهما السلام روشن آباد داراى رواق و حرم چهارگوش و گنبد ساقه دار مدور مى باشد که از کف حرم حدود 15 متر ارتفاع دارد. یک مسجد الحاقى همانند دیواره در کنار آن وجود دارد که جزو آثار تاریخى به ثبت رسیده است. در سال 879 هجرى قمرى صندوق چوبى به طول 5/2 متر و به عرض 5/1 متر و ارتفاع 5/1 متر به وسیله استاد حاجى عبدالله ساخته و روى مرقد نصب شده که به خط رقاع حکاکى شده است.
البته مقدمات ساخت ضریح براى مزار امامزاده فراهم شده که به علت کوچک بودن بقعه و بناى با ارزش آن این موضوع در دست مطالعه قرار گرفته تا ضریحى به این ابعاد طراحى و ساخته شود که در شهریور ماه سال 87 طراحى به اتمام رسید و کار ساخت ضریح آغاز گردید. شایان ذکر است که زیر بناى این بقعه چشمه آبى به صورت قنات که وقف شده است مى گذرد . در سال 900 هجرى قمرى مرحوم فضل الله قاضى فرزند سید رضى الدین، یکى از حاکمان وقت منطقه، املاک متعددى را وقف بقعه مذکور نموده است. قبرستان امامزاده آرامگاه 141 تن از شهداى جنگ تحمیلى و بسیارى از علما، عرفا، متدینین و معتمدین از جمله حضرت آیت الله روشنى است. ایشان از علماى برجسته و صاحب فضل بوده که بزرگان زیادى در مکتب ایشان به تحصیل علم و اخلاق مشغول بودند.

امامزاده طیب سلام الله علیه
این بقعه در 4 کیلومترى روستاى قرن آباد گرگان و در طبیعت مصفا و با موقعیت خاص و ارزشمندى قرار دارد. در کتاب فرهنگ آبادیهاى ایران و لغت نامه دهخدا مذکور گردیده که قرن آباد یکى از آبادیهاى شهر گرگان مى باشد. این روستا مدفن امامزاده طیب سلام الله علیه فرزند موسى بن جعفر سلام الله علیه مى باشد. این بقعه داراى هسته مرکزى و الحاقى در شرق و غرب است. هسته مرکزى که مرقد مطهر در مرکز آن واقع شده در روى ستونهاى قطور آجرى قرار گرفته که طرح جامع بقعه به همت هیئت امنا امامزاده و نظارت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان در دست اجرا است. موقعیت مکانى بقعه به علت قرار داشتن در منطقه سر سبز جنگلى از مهمترین مناطق جذب گردشگر به شمار مى رود.

امامزاده عبدالله سلام الله علیه
مزار مبارک این امامزاده که در جنوب شهر گرگان و در منطقه ییلاقى و مصفاى روستاى زیارت قرار گرفته است، مدفن یکى از نوادگان امام موسى بن جعفر (سلام الله علیه) مى باشد. با عنایت به اینکه ساختمان بقعه در جوار رودخانه قرار دارد طى سالیان گذشته بر اثر سیلاب ساختمان بقعه تخریب شده که بعد از مدتى توسط اهالى محل، ساختمان مختصرى براى آن احداث و قطعاتى از صندوقچه چوبى بقعه بازمانده سیلاب جمع آورى و در محل بقعه نگهدارى مى شود. در سال 81 به منظور پاسخگویى به نیاز زائرین محترم و ایجاد فضاى مناسب رفاهى، طرحى جامع تهیه که بخشى از آن در دست اجرا مى باشد. با عنایت به منطقه ییلاقى و وجود آب گرم طبیعى در جوار این بقعه، همه روزه زائرین بسیارى خصوصاً در ایام تابستان از این محل بازدید و در جوار حرم امامزاده سلام الله علیه به راز و نیاز مى پردازند. همچنین این بقعه داراى موقوفاتى مى باشد.

امامزاده نه تن
امامزاده نه تن در شهر گرگان و در محله اى قدیمى که به همین نام نامگذارى شده که نگین محلات قدیمى گرگان مى باشد و از نظر ساختار قدیمى این شهر بین دو محله دوشنبه اى قدیم و محله میدان و محله میر کریم و کوچه بادگیر قرار دارد، مدفن نه تن از نوادگان حضرت امام موسى بن جعفر (سلام الله علیه) مى باشد.

امامزاده حبیب الله سلام الله علیه
مزار مبارک امامزاده حبیب الله سلام الله علیه در هشت کیلومترى غرب شهرستان بندرگز واقع شده است. در خصوص نسبت این امامزاده آنچه مشهور است امامزاده حبیب الله سلام الله علیه از نوادگان امام موسى بن جعفر سلام الله علیه مى باشند که از تاریخ تولد و وفات ایشان اطلاع چندانى در دست نمى باشد. احداث مقبره آن حضرت پس از خوابنما شدن براى اهالى منطقه صورت پذیرفته که قدمت آن به 800 سال مى رسد و در محوطه باغى به مساحت حدود 5 هکتار با پوششى از انواع درخت جنگلى پذیراى زوار و مسافران مى باشد. بناى آن در سال 1370 توسط اداره اوقاف گرگان بازسازى که هم اکنون به صورت بناى آجرى با گنبد دوار و با پوششى سبز رنگ در قبرستان عمومى شهر قرار دارد. در سال 1380 شخص خیرى ضریح فولادى براى آن امامزاده تهیه و نصب کرده است که ساحت ضریح زیبا و گچبرى هاى داخل صحن بر جذابیت این بقعه متبرpکه افزوده است.
 
امامزاده ابراهیم(ع) معصوم آباد قشلاق
امامزاده ابراهیم(ع) در روستای ییلاقی معصوم آباد قشلاق از توابع بخش چشمه ساران شهرستان آزادشهر واقع شده که مورد اعتقاد مردم منطقه می باشد که از اطراف و اکناف به زیارت این امامزاده واجب التعظیم می آیند و در فاصله 38 کیلومتری آزادشهر و در جاده مواصلاتی آزادشهر – شاهرود می باشد و فاصله آن تا جاده اصلی 7کیلومتر است و رسیدگی به امور امامزاده از طریق هیئت امنایی و زیر نظر اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می شود.
بنای این امامزاده در سال 1377 توسط کمک های مردمی و خیرین و با همکاری اوقاف و امور خیریه با هزینه بالغ بر 120 میلیون ریال احداث که شامل تربت خانه به مساحت 20 متر، گنبد و 2 اتاق جهت اسکان مسافران می باشد.
قدمت تقریبی قبرستان مربوط به این آستان مقدس حدود 400 سال می باشد .
در محل این آستان مبارک برنامه های فرهنگی از جمله اعیاد و شهادت های مربوط به ائمه معصومین(ع) برگزار می گردد .

آستان مقدسه امامزاده ابوالقاسم(ع) کاشیدار
امامزاده ابوالقاسم حمزه بن موسی بن جعفر(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) می باشد که مورد اعتقاد مردم شهرستان وشهرهای اطراف می باشد. این امامزاده در شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران در روستای کوهستانی کاشیدار واقع گردیده است که فاصله آن تا شهرستان آزادشهر 60 کیلومتر می باشد که مابین جاده مواصلاتی شهرستان آزادشهر و شهرستان شاهرود از استان سمنان قرار گرفته که میزبان میهمانان نوروزی ومیهمانان آقا علی بن موس الرضا(ع) می باشد.این امامزاده از طریق هیئت امنایی و زیر نظر اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می شود.
برنامه های فرهنگی این امامزاده از قبیل برگزاری طرح آرامش بهاری،سوگواره یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت الهی، سوگواره بصیرت عاشورایی و تمامی مراسمات ایام ولادتها و شهادت ائمه معصومین برگزار می گردد.
این امامزاده همچنین دارای مرکز فرهنگی قرآنی جهت انجام کلاسهای مربوط به طرح تربیت حافظان قرآن می باشد.
با توجه به قرار گرفتن این امامزاده در بین 4 روستای کوهستای کاشیدار، وامنان،نراب و سیب چال مآمنی برای پیروان اهل بیت می باشد این امامزاده دارای گنبد و گلدسته و ضریح از جنس آلمینیوم بوده و همچنین تربت خانه و مسجد بوده که از طریق خیرین، اهالی و با کمکهای سازمان اوقاف و امور خیریه بنا گردیده است.
قدیمی ترین الواح مربوط به این قبرستان متعلق به سال 1260 میباشد.

بقعه متبرکه پیر اسحاق کلوکن شهر خان ببین
یکی دیگر از اماکن متبرکه منسوب به ائمه به نام پیر اسحاق بوده که در حوزه استحفاظی اوقاف و امور خیریه شهرستان آزادشهر قرار گرفته است.این بقعه متبرکه در شهرستان رامیان و در شهر خان ببین ،خیابان 17 شهریور،خیابان گلزار شهداء در محل قبرستانی با قدمت بیش از 150 سال پیش واقع گشته است.
این آستان مقدسه در فضایی به مساحت 30 متر مربع و دارای گنبد چوبی می باشد.
برنامه های فرهنگی از جمله ولادت ها و شهادت ائمه معصومین و کلاسهای قرائت قرآن برگزار گشته و از طریق هیئت امنایی با نظارت اوقاف و امور خیریه اداره می شود.
فاصله این مکان تا شهر رامیان 20 کیلومتر می باشد.

آستان مقدسه امامزاده بی بی یان (ع) روستای سعد آباد
امامزادگان حضرت حليمه خاتون (س) و سليمه خاتون (س)معروف به بي بي يان كه از زريه و سلاله پاك حضرت موسي بن جعفر(ع) مي باشند در دهستان سعدآباد بخش فندرسك از توابع شهرستان رامیان قرار گرفته، فاصله آن از شهرستان 20کیلومتر و از روستا 2کیلومتر بوده یکی از اماکن مورد اعتقاد منطقه که از اطراف واکناف به زیارت این بقعه متبرکه می آیند.
بقعه امامزاده بی بی یان روستای سعدآباد با ساختمانی به قدمت 60سال با معماری اسلامی دارای یک گنبد مدور و به سبک چهار طاق با دو درب و دو پنجره توسط خیرین و اهالی محل و با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 1342 بنا گردیده است. بقعه امامزاده بی بی یان در میانه مزار هزار ساله گبریها (زرتشتیان) و قبرستان هزار ساله مسلمانان شهر بازار (فندرسک) و مزار جدید روستای سعدآباد نزدیک به پنج هکتار در دل جنگل واقع گردیده است. از سنگ های بدست آمده در قبرستان قدمت قبور مسلمانان به 1300سال می رسد. پوشش گیاهی اطراف امامزاده از درختان بومی و هیرکانی مازی ، انجیلو و اوجا شکل گرفته است. امامزاده بی بی یان با داشتن جنگلی زیبا به وسعت سی هکتار در میان دشتی بزرگ واقع گردیده و در جوار آن تپه باستانی کافر قلعه و جنگل چهل دختر واقع گردیده است امامزاده از گذشته های دور توسط خیرین سعدآبادی حفظ شده و با داشتن آب شرب شهری و سرویسهای بهداشتی و مکان جنگلی برای استراحت و تفریح زائرین و مسافرین بسیار جذاب می باشد.

امامزاده قاسم(ع)شهر دلند
امامزاده قاسم(ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) که یکی از امامزادگان واجب تعظیم و مورد احترام و اعتقاد خاص مردم می باشد که در ورودی شهر دلند از توابع شهرستان رامیان واقع گردیده و مکان مناسبی برای مسافرین آقا ثامن الحجج (ع) می باشد.
در اطراف این آستان مقدسه قبرستان قدیمی تقریب به 3 هکتار بوده که قدمت آن بیش از 1400 سال برمیگردد.
این امامزاده دارای ساختمانی به مساحت 400 متر و دارای گنبد و گلدسته، ضریح و تربت خانه می باشد که ساخت این بنا از سال 87 شروع گردیده و از طریق خیرین،اهالی و با همکاری اوقاف و امر خیریه بالغ بر 5 میلیارد ریال هزینه شده است.
ضریح این امامزاده در سال 1391 توسط خیرین ساخته و همزمان با هفته وقف رونمایی شد.
این مکان به عنوان یک مرکز فرهنگی جهت انجام مراسمات ملی و مذهبی بوده که توسط هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر به فعالیت می پردازد.

امامزاده قاسم (ع) روستای لاله باغ فندرسک
آستان مبارک امامزاده قاسم (ع) که باه اعتقاد مردم منطقه منتسب به امام موسسی کاظم (ع) در روستای لاله باغ در بخش فندرسک و از توابع شهرستان رامیان واقع شده است.
مسافت آن تا شهر رامیان 26 کیلومتر و تا شهر خان ببین 6 کیلومتر است. اولین بنای این امامزاده که توسط خیرین صورت گرفته به سال 1200شمسی بر می گردد. در سال 1330برای دومین بار و در سال 1370 برای سومین بار بازسازی گردید.
از برنامه های فرهنگی این امامزاده برگزاری مراسم مربوط به ایام ولادت و شهادت ائمه معصومین می باشد. این بقعه متبرکه دارای گنبد ، تربت خانه، قبرستان بوده که قدمت قبرستان آن به حدود 200سال می رسد.از جمله جاذبه های گردشگری آن منطقه پوشش گیاهی اطراف امامزاده است که از درختان اکالیپتوس، صنوبر، بید، انجیر، زیتون، به وسعت 5 هکتارو آب بندان زیبای اطراف امامزاده که حدود 90 هکتار می باشد.
آستان مبارکه امامزاده قاسم(ع) به صورت هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره میشود.

آستان متبرکه امامزاده امامزاده محمد (ع) روستای تیل آباد
امامزاده محمد بن موسی بن جعفر(ع) که مورد اعتقاد مردم شهرستان وشهرهای اطراف بوده در شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران در 7 کیلومتری روستای تیل آباد واقع شده که فاصله آن تا مرکز شهر آزادشهر 52 کیلومتر می باشد که در جاده مواصلاتی آزادشهر – شاهرود می باشد که هر ساله میزبان میهمانان نوروزی ومیهمانان آقا علی بن موس الرضا(ع) می باشد.
ساخت بنای این امامزاده با هزینه ای بالغ بر 2میلیارد ریال توسط خیرین در سال 1388 انجام گشته و دارای تربت خانه و گنبد می باشد.
آستان مقدسه امامزاده محمد(ع) دارای 6 سوئیت جهت رفاه حال زائرین و اسکان مسافران و مجاورین می باشد.با توجه به قرار گرفتن در گردنه خوش ییلاق دارای جاذبه های گردشگری بوده و توریسم پذیر میباشد.
این بقعه متبرکه با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر به صورت هیئت امنایی اداره می شود

بقعه متبرکه پیرباد شهر نوده
بقعه متبرکه پیرباد یکی از اماکن مورد احترام خاص منطقه اعم از شیعه و سنی می باشد که از اطراف و اکناف علی الخصوص اهل سنت به زیارت این بقعه متبرکه می آیند در شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران شهر نوده خاندوز واقع شده، مسافت آن از شهر نوده 1 کیلومتر و از شهرستان آزادشهر 10 کیلومتر می باشد.
حرم مطهر پیر باد در حاشیه شرقی شهر نوده خاندوز(جاده آزادشهر- شاهرود ) در منطقه ای کوهستانی واقع است. این زیارتگاه از سمت شرق وصل به کوه (کوه پیر) که در فاصله 700 متری این زیارتگاه در دامنه همین کوه غاری وجود دارد که به نام مقارّه معروف است که ابتدا تا انتهای غار 45 متر می باشد از سمت غرب وصل به رودخانه خرمارود، از سمت شمال وصل به نهالستان انار که متعلق به زیارتگاه می باشد و از سمت جنوب وصل به جنگل است.
ساخت وساز این زیارتگاه از سال 84 شروع شد وهم اکنون دارای محوطه بزرگ، زیارتگاه، گنبد، حسینیه و تعداد هفت اتاق و غسالخانه می باشد.
قدمت قبرستان این امامزاده با توجه به سنگ های کنده کاری شده آن به بیش از 200 سال می رسد.
برنامه هایی فرهنگی از جمله ولادت و شهادت ائمه و برنامه های ویزه سازمان اوقاف و امور خیریه مانند طرح آرامش بهاری،سوگواره یاس نبوی، طرح حفظ قرآن و... با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه آزادشهر برگزار می گردد.
هیئت امنای این بقعه متبرکه آماده پذیرش از زائرین محترم در ایام عید نوروز و فصل بهار می باشند.

امامزاده بی بی حلیمه خاتون(س) روستای الهادی شهرستان رامیان

یکی از مکانهای زیبا و زیارتی و سیاحتی شهرستان رامیان بقعه امامزاده حلیمه خاتون (س) که نسبش به حضرت موسی بن جعفر(ع) میرسد در استان گلستان و در 25 کیلومتری شهرستان رامیان در روستای الهادی قرار دارد که خوشبختانه 22کیلومتر از این جاده آسفالته و3کیلومتر آن خاکی و شن ریزی شده و قابل استفاده است جاده فوق در منطقه کوهستانی البرز شرقی با پوشش زیبای جنگلی وبا چشم اندازهای بدیع طبیعی و سحرانگیز و چشمه های خوش گوار نظر هر بیننده ای را جلب می نماید هوای مطبوع کوهستان در بهار و تابستان وصف ناپذیر است مسافران با تفرج در دل کوهستان های اطراف امامزاده با بهره گیری از میوه های جنگلی تمشک، کندس، گل پر، آلوی جنگلی، اطراق می نمایندخوشبختانه با کمک مردم خیر و محبان اهل بیت علیهم السلام امکانات اقامتی و رفاهی جهت اسکان زائرین فراهم گردیده است . با فرا رسیدن بهار طبیعت و عید باستانی نوروز هیئت امناء این بقعه مقدسه آماده پذیرش زائرین محترم منطقه ای و کشوری هستند.
بنای قبلی ابن بقعه با توجه به نظر کارشناسان میراث فرهنگی به دوره صفویه برمیگردد و ساخت بنای جدید آن از سال 79 شروع شده و تا به الان بالغ بر 2 میلیارد ریال با کمک خیرین و همکاری اوقاف و امور خیریه هزینه شده است.
این امامزاده از طریق هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می شود.

بقعه متبرکه امامزاده بی بی دوست (س) روستای نی تپه
آستان مقدسه امامزاده بی بی دوست (س) یکی از اماکن مورد اعتقاد منطقه بوده که از اطراف واکناف به زیارت این بقعه متبرکه می آیند در فاصله 2 کیلومتری روستای نی تپه از توابع شهرستان رامیان بخش فندرسک واقع شده و فاصله آن از شهر خان ببین5کیلومتر و در فاصله 20 کیلومتری شهر رامیان می باشدکه یک مکان مناسب برای اسکان مسافرین نوروزی و آقا علی بن موسی الرضا(ع) می باشد.
بنای این امامزاده در مساحت 150 متر مربع و دارای 3 اتاق که شامل نمازخانه مردانه و زنانه و تربت خانه بوده که از سال 1376 توسط کمک های مردمی و خیرین و با همکاری اوقاف و امور خیریه شروع گردیده و با لغ بر 80میلیون ریال هزینه گردیده است.
در محل این بقعه متبرکه قبرستانی با قدمت بیش از 500 سال پیش موجود می باشد.
این امامزاده به صورت هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می گردد.
برنامه های فرهنگی از قبیل موالید و شهادت های ائمه در این امامزاده برگزار می گردد.

امامزاده پیر دوشنبه روستای جعفرآباد نامتلو
امامزاده پیرمراد معروف به پیردوشنبه در روستای جلگه ای جعفرآباد نامتلو در بخش فندرسک از توابع شهرستان رامیان واقع شده است. فاصله امامزاده تا شهر خان­ببین 3کیلومتر و تا مرکز شهرستان 23 کیلومتراست.
امامزاده پیر دوشنبه مورد اعتقاد و احترام خاص اهالی روستا و شهرستان می باشد و مردم منطقه معتقدند که این امامزاده در روز دوشنبه حاجات را برآورده می­کند به همین منظور زائرین بیشتر در روز دوشنبه به زیارت این امامزاده می روند. ساختمان امامزاده در فضایی به مساحت20 متر احداث گشته و در سال 1385 ترمیم شده است.
بسیاری از مراسمات ملی و مذهبی از قبیل ولادات و شهادات ائمه معصومین جزء برنامه های فرهنگی این آستان مبارک می باشد که از طریق هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می شود.

امامزاده پیر رضا شهر خان ببین
آستان مقدسه امامزاده پیررضا یکی دیگر از اماکن متبرکه که در اعتقادات مردم منطقه به این نام معروف شده، در شهر خان ببین در خیابان 17 شهریور کوچه پیر واقع شده است فاصله این امامزاده تا شهر رامیان 20کیلومتر می­باشد.
ساختمان امامزاده در سال 1385 به وسعت 150متر با هزینه­ای بالغ بر 300 میلیون ریال بازسازی شده است.
مدفن این سلاله پاک در قبرستانی با قدمت بیش از 200 سال واقع گشته که محلی برای اجرای برنامه های فرهنگی و مراسمات ملی و مذهبی و مأمنی جهت رفاه حال زائرین و مجاورین این امامزاده می باشد.
اداره این آستان مبارک از طریق هیئت امنایی و با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه آزادشهر می باشد.

امامزادگان بی بی حلیمه و سلیمه (س) شهر خان ببین
با توجه به اعتقاد مردم منطقه امامزادگان بی بی حلیمه و سلیمه (س) منتسب به امام جعفر صادق(ع) بوده که در شهر خان ببین، خیابان سعدی واقع شده است. فاصله این امامزاده تا مرکز شهرستان و شهر رامیان 20 کیلومتر است. مدفن این امامزادگان در قبرستانی با قدمت بیش از 500 سال واقع شده است. اولین بنای آن قبل از انقلاب در سال 1350 احداث و در سال 1385 با کمک خیرین و اهالی منطقه با هزینه ای بالغ بر 150 میلیون ریال مرمت شده است.
این مکان مبارک به عنوان یک مرکز و قطب فرهنگی جهت انجام مراسمات ملی و مذهبی بوده که توسط هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر اداره می گردد.

بقعه متبرکه امامزاده معصوم (قاسم)(ع) خوش ییلاق
به عبرتی مردم این منطقه معتقدند امامزاده معصوم (ع) که به امامزاده بالا و به نام امامزاده قاسم(ع) شهرت دارد از ذریه پاک امام موسی بن جعفر (ع)است در فاصله 1500 متری ضلع شمالی روستای شهید پرور خوش ییلاق شهرستان آزادشهر روی تپه ای طبیعی در دامنه کوه چهل پق واقع شده است فاصله این امامزاده تا آزادشهر 85 کیلومتر می باشد.
در 100 متری این زیاتگاه جاده اصلی شاهرود –آزادسهر که جاده بین الملل وترانزیت است واقع شده است.
بنای این زیاتگاه دارای یک اتاق با ابعاد 4*5 متر بنا شده است. در داخل این مرقد امامزاده قرار دارد که به قولی مدفن سیدی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است لیکن در منابعی نام ومشخصات دقیق آن ذکر نشده است.
در وضعیت فعلی بنای بقعه امامزاده معصوم (ع) با توجه به قدمت می تواند در ردیف بقاع متبرکه دوره قاجاریه باشد این بنا از نظر ایستایی سالم بوده وچندان مشکلی ندارد ولیکن چند سالی است با توجه به برگزاری مراسمات مذهبی که با استقبال بی نظیر مردم مذهبی ومتدین روبرو می شود نیاز به توسعه این بقاع متبرکه می باشد که الحمد الله در طول سالهای اخیر با کمک های مردمی به مساحت 150 متر در اطراف این بقعه صحن بزرگی که جوابگوی عزاداران در ایام محرم وماه مبارک رمضان باشد را دردست اجرا داریم که حدود 30 درصد عملیات فیزیکی این بناروبه پیشرفت می باشد
کرامات امامزاده معصوم (ع)
در سال 1385 دختر جوانی که از ناحیه دو پا توان حرکت نداشت با توسل به این امامزاده در خود همین مکان شفای کامل پیدا نمود والان هم در قید حیات می باشد که ازدواج کرده ودارای یک فرزند سالم مکی باشد
در سال 1371 زوج جوانی که از دیدن فرزند بعد از 5 سال محروم بودند با توسل به این امامزاده بعد از یک سال صدای نوزاد در خانه این زوج گوششان را نوازش داد.
واز دیگر کرامات این امامزاده این است که بسیاری از مردم این روستا حوائج شرعی شان را دریافت کرده اند ومردم این روستا خیلی اعتقاد دارد

امامزاده قاسم (ع) توران ترک
آستان مقدسه امامزاده قاسم(ع) که در اعتقاد مردم این منطقه منتسب به امام کاظم (ع) بوده در روستای جلگه­ای توران ترک در بخش مرکزی شهرستان رامیان و ضلع شمال غربی و فاصله 1 کیلومتری این روستا واقع شده است.
فاصله این امامزاده تا شهر رامیان 12 کیلومتر می باشد. مدفن این ذریه پاک حضرت زهرا(س) در قبرستانی قدیمی با قدمتی بیش از 700 سال در این روستا که معروف به توران زمین میباشد قرار گرفته است.
بنای این امامزاده توسط هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه در حال احداث می باشد.

امامزادگان محمد بن جعفر(ع)و محمدبن زید(ع)
امازاده محمدبن جعفر(ع) از فرزندان بلا فصل امام جعفر صادق(ع) وامامزاده محمدبن ژید(ع) از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) میباشد که معروف به امامزادگان آق امام می باشد که بدلیل رنگ سفید گنبد امامزادگان در اوایل ساخت که غالب سکنه اطراف امامزادگان ترکمن می باشد به این نام معروف شده اند (آق-سفید) که در 5 کیلومتری شهرستان آزادشهر واقع می باشد که یک مکان مناسب برای اسکان مسافرین نوروزی وآقا علی بن موسی الرضا(ع)می باشد.
این حرم متبرکه در بالای کوهی معروف به آق امام در مجاورت شهر آزادشهر در مسیر جاده مشهد واقع شده است.
اين زيارتگاه بر قله ي كوه آق امام و در 6 كيلومتري ضلع شمالي شهرستان آزادشهر واقع شده است و متعلق است به حضرت محمد ابن زيد ابن اسماعيل ابن حسن بن علي بن ابيطالب ( ع ) كه با بردارش حسن معروف به ‹‹ داعي كبير ›› در سال 250 هـ . ق سلسله ي زيديه علويان را در طبرستان ( مازندران ) فعلي تشكيل دادند. و محمد بن جعفر(ع) فرزند امام صادق(ع) می باشد

امامزاده نورالدین روستای چاله پلرز
یکی دیگر از اماکن متبرکه مورد احترام خاص مردم منطقه به نام امامزاده میر سید علی بن میر علی کل معروف به نورالدین(ع) بوده که در روستایی جلگه ای به نام چاله پلرز از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان واقع شده است.
الواح پیدا شده مربوط به این امامزاده به سنه 112 هجری برگشته و موجود می باشد. فاصله امامزاده تا شهر رامیان 10 کیلومتر است.
کار بازسازی این امامزاده از سال 1391 با هزینه ای بالغ بر 150 میلیون ریال شروع شده است.
با استعانت از خداوند متعال و عنایات خاص ولی عصر(عج) این مکان به عنوان مأمن امنی جهت انجام برنامه های فرهنگی و مراسمات ملی و مذهبی تبدیل خواهد شد.
آستان مبارک به صورت هیئت امنایی و با نظارت اوقاف و امور خیریه آزادشهر در حال فعالیت می باشد.

آستان مقدس امامزاده شیخان
این بقعه شریف واقع در روستای محمد آباد از توابع شهر فاضل آباد و بخش کمالان شهرستان علی آباد کتول است که در دل طبیعت سر سبز و جنگلهای با طراوت دهنه محمد آباد(کفشگیری) کیلومتر 7 شهر فاضل آباد قرار داردکه از طرف شرق به جنگل عباس آرام و از سمت غرب به رودخانه محمد آباد(کفشگیری) و دره آبدوان(ادوان) منتهی می شود.
در برخی کتب تاریخی منطقه از امامزاده شیخان ذکر به میان آمده که این خود نشان از سندیت امامزاده دارد. در کتاب از آستارا تا استرآباد در جلد 5 در قسمت بناهای تاریخی منطقه کتول چنین آورده شده: «هشتم امامزاده شیخان در محمد آبادکتول قشلاق طایفه دیلم»
در کتاب تاریخ کتول نویسنده در صفحاتی از آن مطالبی در باره امامزاده شیخان آورده اند. این کتاب وقتی از اسامی امامزادگان واقع در دهنه کتول ذکر می کند امامزاده شیخان را هم یکی از آنها محسوب کرده و در بخش وقفنامه ها به مناسبت ذکر وقفنامه مورخ 1260ه.ق مربوط به مزرعه جهانکلاته واقع در شیخان کتول که توسط میرزا حسن کتولی(مستوفی) وقف گردیده چنین آورد: «مرحوم میرزا حسن کتولی(مستوفی) را حسب الوصیه خودش بعد از وفات در امامزاده شیخان دفن کردند»
این امامزاده اخیراً تجدید بنا شده و با داشتن جاده آسفالته، آب، برق، سرویسهای بهداشتی، مکانهای ویژه نشیمن و پارک وسایل نقلیه بهترین جایگاه برای استراحت و تفریح زائرین و مسافرین محترم می باشد.

آستان مقدس امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع)
آستان مقدس امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع) معروف به امامزاده الازمن در 800 متری جاده بین المللی و شهرستان علی آبادکتول و روستای الازمن می باشد و در جوار این امامزاده واجب التعظیم قبرستان مومنین 16 روستا و شهرستان علی آبادکتول و شهر فاضل آباد و بخش کمالان است. روستاهای مجاور این امامزاده عبارتند از الازمن، پیچک محله، نوده کتول، نصرت آباد، برفتان، رحمت آباد، عباس آباد، گلستان، خارکلاته، محله علی آباد، اسماعیل آباد، باقرآباد، شیرنگ اولیا، شیرنگ سفلی، مارانکلاته و کردآباد که گلزار شهدای گنجینه هشت سال دفاع مقدس در جوار این امامزاده می باشد و امامزاده از نظر جغرافیایی در جای بسیار بکری قرار گرفته که در ایام نوروز و بقیه سال میزبان مسافران و میهمانان و زائرین آقا علی بن موسی الرضا(ع) می باشد و وسعت این امامزاده بسیار زیاد بوده تاحدی که کوهی در روبروی جنوبی بنام این امامزاده یعنی کوه هارون بن موسی بن جعفر(ع) می باشد.
برنامه های فرهنگی این بقعه شریف عبارتند از طرح آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت الهی، سوگواره بصیرت عاشورایی و تمامی ایام ولادات و شهادتهای ائمه معصومین که با شور و حال خاصی با حضور جمع کثیری از زائرین برگزار می شود. این امامزاده همچنین دارای مرکز فرهنگی و قرآنی جهت انجام کلاسهای مربوط به طرح تربیت حافظان قرآن کریم می باشد. این امامزاده دارای چهار گلدسته و یک گنبد نیمه ساز و مشغول عملیات عمرانی است. شایان ذکر است این بقعه یک مسجد به نام خود امامزاده دارد که بسیاری از مراسمات بقعه در آن برگزار می شود. این امامزاده از طریق هیئت امناء و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آبادکتول اداره می شود و از نظر مالی از طریق خیرین و کمک های مردمی تأمین می شود.

آستان مقدس امامزاده فضل الله و محمد بن علی(ع) آخران
امامزاده فضل الله و محمد بن علی(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) مورد اعتقاد مردم روستای الستان و روستاهای اطراف و دشت کمالان و شهر فاضل آباد و شهرستان علی آبادکتول می باشد که فاصله آن تا روستای الستان 5 کیلومتر و تا شهر فاضل آباد 27 کیلومتر می باشد.
این امامزاده از طریق هیئت امناء و زیر نظر اداره اوقاف شهرستان علی آبادکتول اداره می شود و در میان مزار ایشان سنگ قبرهایی یافت می شود که تاریخ آن سال 113 و 116 هجری قمری را نشان می دهد که در قله کوه مقابل کوه شاهوار قرار دارد و اطراف آن جنگل می باشد و با داشتن آب شرب و هوای پاک و مکان جنگلی برای استراحت و تفریح زائرین بسیار جذاب می باشد.

آستان مقدس امامزاده جعفر بن زین العابدین(ع) پایین گنو
امامزاده جعفربن زین العابدین(ع) پایین گنو از نوادگان امام حسین(ع)می باشد که مورد اعتقاد مردم شهر فاضل آباد و بخش کمالان و شهرستان علی آبادکتول است. این امامزاده در شهر فاضل آباد بخش کمالان در فیما بین روستا های کوهستانی غریب آباد و گنو واقع گردیده که فاصله آن تا شهر فاضل آباد 25 کیلومتر است که در بهار و تابستان و پاییز زائرین زیادی از روستاها و شهرهای استان گلستان به زیارت این بقعه مبارک می آیند.
بنای فعلی توسط افراد خیر و اهالی محل در سال 1388 اسکلت فلزی و 2 گلدسته در طرفین بقعه بنا گردیده است که تعداد 6 زائر سرا و سرویسهای بهداشتی در قسمت پایین بقعه قرار دارد و امامزاده داری آب آشامیدنی از چشمه های اطراف روستا تأمین می شود. پوشش گیاهی اطراف امامزاده از درختان بومی، زرشک، زالزالک، سیاهتلو و آلوچه جنگلی شکل گرفته و در روی قله واقع شده که چشم انداز خوبی را در بر دارد. از جمله امکانات تفریحی این بقعه می توان از پارک کودک، تاب و سرسره و استراحتگاههای الاچیغی برای زائرین و مسافرین نام برد.

آستان مقدس امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر(ع) فندرسک
شجره نامه امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر(ع) فندرسک کنده کاری شده بر روی صندوق چوبی روی قبر مطهر امامزاده:
هذا المشهد المنوّر والمرقد المعطّر المسمی بالاعاظم عبدالله بن موسی الکاظم بن جعفرالصادق بن محمد الباقر بن علی الجواد بن الحسین الشهید بن علی ابی طالب علیه افضل الصلولت و اکمل النجبات صلوات الله علیه و علیهم اجمعین الطاهرین.
توسط جمعی از مومنین و مسلمین دوستداران اهلبیت بنای قدیمی در سال 874 هجری قمری نوشته شده. فی الحال 1334 هجری قمری(600 سال قبل)
بقعه امامزاده در کیلومتر یک روستای معصوم آباد و روستای امیر آباد فندرسک واقع شده و فاصله به شهرستان علی آبادکتول 12 کیلومتر است و امامزاده از سه محور ارتباطی به شهرستان علی آبادکتول متصل می شود که عبارتند از جاده سد وشمگیر بی بی شیروان و شهرستان علی آباد.
ساختمان جدید در سال 1360 توسط خیرین و دوستداران ائمه معصومین به مساحت 1200 مترمربع ساخته شده که دارای گنبد کاشیکاری و دو گلدسته به ارتفاع هر گلدسته 34 متر است. ضریح جدید این امامزاده توسط هنرمندان اصفهانی در حال ساخت است که به همت خیرین بخش اعظمی از هزینه های آن پرداخت شده است. این بقعه متبرکه دارای چهار هکتار قبرستان قدیمی، فضای سبز و درختان تنومند چنار و بلوط و کاج و سرو و گردو صنوبر است و همچنین دارای دو بلوار دوطرفه به مساحت چهار هزار متر مربع است که از دو راه به امامزاده ختم می شود. قرار گرفتن امامزاده بین بیست روستا از بخش مرکزی شهرستان علی آبادکتول و وجود مزار شهدا و 80 شهید دفاع مقدس در این بقعه از موارد منحصر به فرد این امامزاده است که موجب شده ارادتمندان کثیری از قومیت ها و روستاهای دور و نزدیک به زیارت این بقعه شریف بیایند. این بقعه همچنین دارای هشت هکتار زمین کشاورزی است که در مجاورت امامزاده است و چاه عمیق و بتونی کشاورزی دارای برق فشار قوی است که آب این زمین هارا تأمین می کند. این بقعه دارای آب شرب و گاز کشی و ضوخانه دوقلو آقایان و بانوان سرویس بهداشتی دوقلو بازار و تپه باستانی به نام چغندر تپه در مجاورت امامزاده است. شایان ذکر است این امامزاده دارای مرکز فرهنگی و قرآنی و مراسمات در ایام محرم و صفر ایام ماه رمضان و نماز جماعت است. در ایام هفته مخصوصاً روزهای پنجشنبه و جمعه دوستداران اهل بیت و عصمت حضور دارند و برنامه سالانه آرامش بهاری و سوگواره یاس نبوی و مراسمات ایام ولادت و شهادت ائمه معصومین برگزار می شود. حضور هیئت امناء و مدیریت و مداح اهل بیت در این ایام و شب های محرم و اجرای طرح مودت در بیست مسجد مجاور روستا های بخش مرکزی شهرستان علی آبادکتول باعث رونق این بقعه شده و ارادت خیرین دوستداران اهل بیت عصمت به بقعه آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) فندرسک شده است. این امامزاده هیئت امنائی و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آبادکتول اداره می شود.

آستان مقدس امامزاده خالد بن عون بن موسی بن جعفر(ع)
امامزاده خالد بن عون بن موسی بن جعفر(ع) در منطقه ای به نام زیرکلاته واقع شده که دارای قدمت بسیار زیادی بوده و حدوداً به 1200 سال پیش می رسد و به امامزاده زیرکلاته نیز مشهور می باشد.
این امامزاده در دو کیلومتری از جاده اصلی و در روستای برفتان حد فاصل شهر فاضل آبادو شهر علی آبادکتول می باشد.در سالیان نه چندان دور دارای یک ساختمان خشتی و قدیمی بوده و بدست خیرین و نیکوکاران و هیئت امناء، مسجد و ایوان و حرم در آن احداث گردیده و همچنین ضریح و گلدسته نصب و سرویس بهداشتی و آشپزخانه احداث و محوطه پارکینگ زیرسازی گردیده است.
امامزاده دارای فضای محیطی گسترده به مساحت نزدیک به دوهکتار بوده و در جوار این بقعه متبرکه قبرستان روستا نیز واقع شده است که سنگهای قدیمی موجود در آن حکایت از قدمت چند صد ساله ی این گورستان را دارد.
از نظر جذب توریسم و گردشگر و مسافر به علت واقع شدن در مسیر زائرین حضرت امام رضا(ع) دارای بازخورد بالا جهت زیارت و بازدید از این امامزاده می باشد. همچنین به علت واقع بودن در دامنه جنگل که از یک منظره بسیار زیبا برخوردار بوده و وجود آبشار در این منطقه و همچنین آببندان منظره ی خاصی را بوجود آورده است.

آستان مقدس معصوم زاده جهان بینی
معصوم زاده جهان بینی که مورد اعتقاد اهالی این روستا و روستاهای اطراف از جمله شیرنگ علیا و سفلی شجاع آباد و باقر آباد می باشد، به گفته معتمدین و ریش سفیدان قدمت بنای آن به بیش از صد الی صد و پنجاه سال پیش می رسد.
ساختمان این بقعه بازسازی و ساختمان نیمه کاره این معصوم زاده با زیربنای 220 مترمربع زیر نظر اداره اوقاف و با کمکهای مردمی بنا گردیده است. فاصله این بقعه از خیابان اصلی و شهر فاضل آباد 8 کیلومتر بوده و برنامه های فرهنگی این بقعه متبرکه از قبیل دعلی کمیل، دعای توسل، زیارت عاشورا و طرح های نشاط معنوی، یاس نبوی و همچنین ایام و ولادتها و شهادتها ی ائمه معصومین می باشد.

آستان مقدس امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) روستای ییلاقی ماهیان از توابع شهر فاضل آباد
امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) در سی کیلومتری شهر فاضل آباد در جاده آسفالته روستایی که در مجاورت آن قبرستان 3500 ساله ی روستا قرار دارد.
ساختمان این امامزادگان در حال احداث و بازسازی است که در مجاورت آن یک حسینیه در دو طبقه به وسعت 400 متر مربع هر طبقه 200 متر در حال بناست. طبق اسناد این امامزادگان شریف از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشند. در اطراف آن جنگلهای سبز و خرم بهاری می باشد و دارای آب و هوا بسیار مطلوب و چشم انداز بسیار خوبی است. این بقعه متبرکه هیئت امنائی و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آباد می باشد. آثار قدیمی که در سال 89 طبق دستور میراث فرهنگی کاوشگری شده دو قبر و مقداری اشیاء از جمله کوزه و خنجر بدست آمده که توسط میراث فرهنگی گرگان و تشخیص کارشناسان محترم میراث فرهنگی با قدمت 3500 سال قبل تشخیص داده شد.

آستان مقدس امامزاده آق مشهد
امامزاده آق مشهد از سلاله پاک پیامبر در قلب شهر باستانی آق مشهد آرمیده و صدها سال است زیارتگاه مردم مسلمان شیعه و سنی این خطه است.
فاصله این بقعه تا روستا 2500 متر است که با همت هیئت امناء آب شرب آن تأمین شده و استراحتگاهی نیز برای زوار این مضجع شریف ساخته شده است. ساختمان امامزاده با مجوز اداره کل میراث فرهنگی در شرف تعمیر می باشد. ساختمان این امامزاده که به وسیله گنبد آجری و زیبای آن از بقعه سید بزرگوار محافظت می کند. این بنا در ظلع شمالی روستا قرار دارد که متأسفانه چندین نوبت مورد تجاوز غارتگران میراث قرار گرفته است. فاصله این امامزاده تا جاده بین المللی(شهر فاضل آباد) 15 کیلومتر است.

آستان مقدس امامزاده دوقبران
امامزاده دوقبران در سه کیلومتری روستای مارانکلاته در بخش کمالان واقع شده است.
این امامزاده در حال حاضر دارای هیچ بنایی نیست و به گفته بزرگان در ایام عزاداری های اهل بیت از روستاهای پیچک محله، نصرت آباد، مارانکلاته، باقرآباد و روستاهای هم جوار دسته جات عزاداری به این مکان مقدس می آمده اند و در اعیاد نیز در جوار این امامزاده مراسم جشن و مسابقات کشتی برگزار می شده است. این امامزاده در حال حاضر فاقد بنا بوده و فقط دو قبر مطر در آن مشخص شده است.

معرفی اجمالی اماکن متبرکه استان

امامزاده بی بی حلیمه خاتون علیه السلام سبط امام موسی الکاظم(ع)
حرم مطهر این امامزاده در روستای ینقاق در کیلومتر 3جاده فرعی گالیکش-گنبد کاوس واقع شده است.بنای اولیه این امامزاده در سال 878ه.در دوره تیموری توسط شخصی به نام خواجه کلان ساخته شده و در سالهای اخیر مورد باز سازی قرار گرفته است.

امامزاده ایوب(ع)
این امامزاده در شهرستان کردکوی در خ گل لاله؛ کوچه سردار شانزدهم بعد از گلزار شهدا واقع است.این امام زاده از نوادگان امام موسی کاظم می باشد.

امام زاده اسحاق(ع)
حرم مطهر این بزرگوار در شهرستان مینودشت ؛در جاده مینودشت –آزاد شهر و در روستای سرسبز قلمی واقع است.

امام زاده طاهر ابراهیم (ع)
امامزاده طاهر ابراهیم (ع) در روستای النگ از توابع شهرستان کردکوی قرار دارد اهالی محل این بزرگوار را از فرزندان امام موسی بن جعفر ع و برادر امام رضا ع می دانند همچنین زادگاه علمای گرانقدر همچون مرحوم سید سجاد علوی و فرزند بزرگوار ایشان  حضرت ایت الله علوی گرگانی و دیگر علمای نامدار می باشد .

امام زاده هارون(ع)

در خارج شهر علی آباد و ابتدای جاده گرگان واقع شده است.

امام زاده جعفر بن محمدبن الامام کاظم(ع)
حرم بزرگوار این امام در جاده گرگان-علی آباد در روستای ولیک آباد از توابع شهرستان گرگان واقع شده است.

امامزاده جعفر(ع)
حرم مطهر این امام زاده در حاشیه جنوب شرقی مینودشت در جوار مزار مسلمین واقع است.

امام زاده مجید(ع)
حرم مطهر این امام زاده در خیابان اصلی شهرستان کردکوی در میدان انقلاب واقع است امامزاده عبدالله ع گرگان
 
 امامزاده عبدالله ع گرگان
این امامزاده در ضلع شمالی شهر گرگان واقع شده است و در تمام فصول سال پذیرای زائرین حرم قدس رضوی می باشد و همچنین با توجه به موقعیت خوب مکانی بر عداد زائرین افزوده می گردد
این امامزاده دارای دو لنگه درب چوبی قدیمی می باشد و دارای گنبد مرتفع و کاشی کاری شده که بروی آن آیات و روایات و اشعار مذهبی به چشم می خورد
ساختمان اولیه بقعه قبل از انقلاب اسلامی چندین بار تخریب و بازسازی شده است که آخین بار پس از انقلاب اسلامی به همت اداره کل اوقاف و مردم خیر گرگان بصورت اساسی احداث گردید
ساختمان جدید این بنا شامل گنبد-شبستانهای بزرگ با دو گلدسته و تاسیسات می باشد شبستان و گنبد از داخل آییه کاری بوده و نمای بیرونی گنبد و گلدسته ها توسط کاشی های سنتی پوشش داده شده است و در جلوی بقعه یک ایوان ورودی با بهر9ه گیری از سبک معماری حرم مطهر امام حسین ع در حال ساخت می باشد
به دلیل حضور زائران زیادی که عهازم مشهد مقدس هستند و در این مکان بیتتوته می کنند این بقعه درای امکانات زیرساختی شامل آب برق گاز و سرویس های بهداشتی می باشد که با همت والای مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان حجت الاسلام رئوف و اجرای طرح میقات الرضا ع در استان گلستان کلنگ زائرسرای یکی از بزرگترین زائرسراهای شهرهای منتهی به مشهد مقدس در این امامزاده در مهرماه سال جاری به زمین خورده است ..این امام زاده ار نوادگان امام موسی کاظم (ع)می باشد.

امام زاده محمد تقی(ع)
حرم مطهر این امام زاده در منطقه جنگلی قرق در مجاورت اراضی کشاورزی و روستای گناره قرار دارد.

امام زاده موسی(ع)
حرم مطهر این امام زاده در شهرستان مینودشت جنب پلیس راه در روستای تازه کشت واقع است.این امام زاده از نوادگان امام موسی کاظم(ع) می باشد.

حرم مطهر سید ابراهیم، بی بی حور و بی بی نور(ع)
حرم مطهر این امام زادگان در قسمت جنوب گرگان قدیم(پشت پارک شهر- ک شیرکش) واقع است.

امام زاده سلیمان(ع)
حرم مطهر این امام زاده در جاده گرگان- کردکوی در روستای هاشم آباد واقع است.

حرم مطهر امامزاده عبدالله بن الامام موسی الکاظم(ع)
حرم مطهر این امامزاده در حاشیه جنوبی روستای معصوم زاده در شهرعلی اباد در جاده مشهد در منطقه فندرسک واقع شده است.

امامزاده عبدالله الکاظم علیه السلام
حرم مطهر این بزرگوار در قلب روستای کوهستانی زیارت واقع شده است.وشاید علت نامگذاری این روستا نیز همین بوده باشد.

امامزاده عبدالله سبط الامام موسی الکاظم(ع)
حرم این امامزاده در شهر کلاله در کیلومتر3 جاده روستای معروف به خط حاج علی واقع است.بنای ابتدایی این حرم توسط شخصی به نام شیخ احمد بن اسحاق که نماینده امام حسن عسگری در منطقه بوده است ساخته و در سالهای اخیر در حال باز سازی میباشد.

امام زاده عبدالله(ع)
حرم مطهر این امام زاده در روستای زیارت واقع است.

امام زاده پنج تن(ع)
حرم مطهر این امام زاده در جاده گرگان–کردکوی در روستای لمسک قرار دارد.

امام زاده علی(ع)
حرم مطهر این امام زاده در شهرستان کردکوی –بلوار امام رضا-کوچه امام زاده علی(ع) واقع است. ایشان از نوادگان امام صادق(ع) می باشند.

بی بی سبز(ع)
حرم مطهر این امام زاده در بافت قدیم گرگان در محله سرچشمه قرار دارد.ایشان از نوادگان امام موسی کاظم می باشند.

امام زاده چهار کوه کردکوی
اين امامزاده در شهرستان كردكوي در نزديكي روستاي سركلاته ( خرابه شهر ) و در دامنه كوه و جنگل قرار دارد. بنا متعلق به اواخر دوره قاجاريه مي باشد و داراي پلان هاي مربع و مستطيل شكل و بصورت كنده سري ( استفاده از كنده در زير بنا ) است بدنه و ستون هاي آن از چوب و سقف آن پوشيده از سفال مي باشد.

حرم مطهر خالد نبی(ع)
حرم مطهر خالد نبی و همسر بزرگوارشان بر فراز کوهی نسبتا بلند در ارتفاعات شمالی شهرستان کلاله واقع است.نام ایشان در دعای ام داود در مفاتیح الجنان امده است.ایشان جزو4 پیامبری هستند که حدفاصل حضرت عیسی تا پیامبر اسلام مبعوث شدند.

بقعه امام زاده جعفر
این زیارتگاه ، در روستای داشلی الوم از توابع دهستان گلیداغ قرار گرفته است.

امامزاده سليمان بن امام زين العابدين ( ع)
اين امامزاده در روستاي لام لنگ ( از دهكده هاي سدن رستاق استرآباد ) واقع شده است.

امامزاده ابوالقاسم حمزه بن موسي بن جعفر ( ع)
اين امامزاده در روستاي كاشيدار در 60 كيلومتري شهرستان آزادشهر واقع شده است.

زیارتگاه امام زاده عوض بردی ایشان
این امام زاده و گورستان قدیمی در روستنای داشلی الوم از توابع دهستان گلیداغ واقع شده و با شهر کلاله 65 کیلومتر فاصله دارد.

بقعه اولیاء
این بقعه در روستای آق امام و در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر مراوه تپه قرار دارد.

بقعه آل خان بابا
بقعه آل خان بابا یا عالی خان بابا بر قله کوهی نزدیک روستای کچیک مراوه تپه قرار گرفته است .

بقعه مبارکه پنج تن
این بقعه در روستای پیشکمر که با شهر کلاله 25 کیلومتر فاصله دارد ، واقع شده است.

بقعه سید قلیچ ایشان
این بقعه در روستای کریم ایشان و مقابل مدرسه تاریخی کریم ایشان است و متعلق به سید قلیچ ایشان – بانی مدرسه –می باشد.

بقعه متبرکه جعفر (ع)
این زیارتگاه در روستای قانجق شهرک از توابع بخش گالیکش قرار دارد ، و با شهر گالکش 12 کیلومتر فاصله دارد. بقعه متبرکه حضرت جعفر (ع) دارای کرامات و معجزات زیادی است ، و افراد منطقه همه روزه به زیارت آن می روند. این بقعه دارای چهار باب زائرسرا است.
 
بقعه متبرکه سید علی اکبر حسینی(پیربخشی)
بقعه متبرکه سیدعلی اکبر حسینی معروف به پیر بخشی در روستای فارسیان از توابع بخش گالیکش قرار گرفته است، و با شهر گالیکش 15کیلومتر فاصله دارد.زیارتگاه در محلی کوهستانی صعب العبور وخوش آب وهوا قرار دارد،ودارای شبستان است.سیدعلی اکبر حسینی یا پیر بخشی از سادات حسینی بوده و دارای اعجاز وکرامات معروف می باشد.

بقعه متبرکه حضرت قاسم(ع)
این زیارتگاه در روستای پنو از توابع دهستان نیلکوه وبخش گالیکش قرار دارد،وبا شهر گالیکش 20کیلومتر فاصله دارد. ونسب ایشان به سادات می رسد. افرادمنطقه همه روزه به زیارت آن می آیند،ودارای شبستان قدیمی وزائرسرا وآب و برق و جاده می باشد.

بقعه متبرکه سید حسن نبی
بقعه متبرکه سید حسن نبی درروستای کیارام از توابع بخش گالیکش واقع شده است. وباشهر گالیکش 22کیلومتر فاصله دارد.به گفته بزرگان منطقه،سید حسن نبی از نواده های حضرت علی(ع) است.این زیارتگاه دارای آب و برق وجاده وشبستان می باشد.

زیارتگاه قزل امام
این زیارتگاه در فاصله 2 کیلومتری جنوب روستای قره چشمه قرار گرفته است ، و با شهر مینودشت 16 کیلومتر فاصله دارد. نسبت این زیارتگاه به امامزادگان آق امام شهرستان آزادشهر می رسد.

زيارتگاه صالح پيغمبر
اين زيارتگاه در پنج كيلومتري غرب شهرستان آق قلا و در شمال رود گرگان بر بالاي تپه اي منفرد و طولي واقع شده است
 
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار