• امروز سه شنبه بیست و هفنم مهر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

دستور العمل سایت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

معرفی امامزادگان علی آباد

معرفی امامزادگان علی آباد

شهرستان علی آباد دارای 11 امامزاده و بقعه متبرکه می باشد که به اختصار موقعیت مکانی،فرهنگی،عمرانی آن اماکن مقدسه معرفی می گردد .

 شنبه 10 فروردین 1392   4184  0      

آستان مقدس امامزاده شیخان
این بقعه شریف واقع در روستای محمد آباد از توابع شهر فاضل آباد و بخش کمالان شهرستان علی آباد کتول است که در دل طبیعت سر سبز و جنگلهای با طراوت دهنه محمد آباد(کفشگیری) کیلومتر 7 شهر فاضل آباد قرار داردکه از طرف شرق به جنگل عباس آرام و از سمت غرب به رودخانه محمد آباد(کفشگیری) و دره آبدوان(ادوان) منتهی می شود.
در برخی کتب تاریخی منطقه از امامزاده شیخان ذکر به میان آمده که این خود نشان از سندیت امامزاده دارد. در کتاب از آستارا تا استرآباد در جلد 5 در قسمت بناهای تاریخی منطقه کتول چنین آورده شده: «هشتم امامزاده شیخان در محمد آبادکتول قشلاق طایفه دیلم»
در کتاب" تاریخ کتول" نویسنده ، در صفحاتی از کتاب خود، مطالبی در باره امامزاده شیخان آورده است. این کتاب وقتی از اسامی امامزادگان واقع در دهنه کتول ذکر می کند امامزاده شیخان را هم یکی از آنها محسوب کرده و در بخش وقفنامه ها به مناسبت ذکر وقفنامه مورخ 1260ه.ق مربوط به مزرعه جهانکلاته واقع در شیخان کتول که توسط میرزا حسن کتولی(مستوفی) وقف گردیده چنین آورده: «مرحوم میرزا حسن کتولی(مستوفی) را حسب الوصیه خودش بعد از وفات در امامزاده شیخان دفن کردند»
این امامزاده اخیراً تجدید بنا شده و با داشتن جاده آسفالته، آب، برق، سرویسهای بهداشتی، مکانهای ویژه استراحتگاهی ، پارک وسایل نقلیه، یکی از بهترین جایگاهها برای استراحت و تفریح زائرین و مسافرین بشمار می رود.


آستان مقدس امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع)
آستان مقدس امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع) معروف به امامزاده الازمن در 800 متری جاده بین المللی ودر نزدیکی شهرستان علی آبادکتول و همچنین روستای الازمن قرار دارد و در جوار این امامزاده واجب التعظیم قبرستان مومنین 16 روستا و شهرستان علی آبادکتول و شهر فاضل آباد و بخش کمالان واقع شده است.
روستاهای مجاور این امامزاده عبارتند از الازمن، پیچک محله، نوده کتول، نصرت آباد، برفتان، رحمت آباد، عباس آباد، گلستان، خارکلاته، محله علی آباد، اسماعیل آباد، باقرآباد، شیرنگ اولیا، شیرنگ سفلی، مارانکلاته و کردآباد که گلزار شهدای گنجینه هشت سال دفاع مقدس در جوار این امامزاده می باشد و امامزاده از نظر جغرافیایی در جای بسیار بکری قرار گرفته که در طول سال بویژه ایام نوروزی میزبان مسافران و میهمانان و زائرین آقا علی بن موسی الرضا(ع) می باشد و وسعت این امامزاده بسیار زیاد بوده تاحدی که کوهی در روبروی جنوبی بنام این امامزاده یعنی کوه هارون بن موسی بن جعفر(ع) قرار گرفته است .
برنامه های فرهنگی این بقعه شریف عبارتند از طرح آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی، نشاط معنوی، ضیافت الهی، سوگواره بصیرت عاشورایی و تمامی ایام ولادتها و شهادتهای ائمه معصومین که با شور و حال خاصی با حضور جمع کثیری از زائرین برگزار می شود.
امامزاده هارون (ع) دارای مرکز فرهنگی ، قرآنی جهت برگزاری کلاسهای مربوط به طرح تربیت حافظان قرآن کریم می باشد. و همچنین بنای این بقعه متبرکه دارای چهار گلدسته و یک گنبد نیمه ساز و مشغول عملیات عمرانی است. شایان ذکر است این بقعه یک مسجد به نام خود امامزاده دارد که بسیاری از مراسمات بقعه در آن برگزار می شود.
این امامزاده واجب التعظیم که مورد ارادت علما و مردم شریف علی آباد و توابع می باشد ، از طریق هیئت امناء و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آبادکتول اداره می شود و از نظر مالی از طریق خیرین و کمک های مردمی تأمین می شود.


آستان مقدس امامزاده فضل الله و محمد بن علی(ع) آخران
امامزاده فضل الله و محمد بن علی(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) مورد اعتقاد مردم روستای الستان و روستاهای اطراف و دشت کمالان و شهر فاضل آباد و شهرستان علی آبادکتول می باشد که فاصله آن تا روستای الستان 5 کیلومتر و تا شهر فاضل آباد 27 کیلومتر می باشد.
در جوار بقعه متبرکه سنگ قبرهایی یافت می شود که تاریخ آن سال 113 و 116 هجری قمری را نشان می دهد که در نزدیکی بقعه قله کوه شاهوار قرار دارد و اطراف آن راجنگل فرا گرفته و طبیعتی بکر و زیبا را نشان می دهد و با داشتن آب شرب و هوای پاک و مکان جنگلی برای استراحت و تفریح زائرین باعث گدیده در شش ماهه اول سال پذیرای تعداد زادی از زائران و دوستداران خاندان اهل بیت (علیهم السلام) باشد.
این امامزاده از طریق هیئت امناء و زیر نظر اداره اوقاف شهرستان علی آبادکتول اداره می شود

آستان مقدس امامزاده جعفر بن زین العابدین(ع) پایین گنو
امامزاده جعفربن زین العابدین(ع) پایین گنو از نوادگان امام حسین(ع)می باشد که مورد اعتقاد مردم شهر فاضل آباد و بخش کمالان و شهرستان علی آبادکتول است. این امامزاده در شهر فاضل آباد بخش کمالان در فیما بین روستا های کوهستانی غریب آباد و گنو واقع گردیده که فاصله آن تا شهر فاضل آباد 25 کیلومتر است که در بهار و تابستان و پاییز زائرین زیادی از روستاها و شهرهای استان گلستان به زیارت این بقعه مبارکه مشرف می شوند .
بنای فعلی بقعه توسط افراد خیر و اهالی محل در سال 1388 ساخته ودارای اسکلت فلزی و 2 گلدسته در طرفین بقعه می باشد .
امامزاده جعفر(ع) دارای 6 زائر سرا برای اسکان زائران در طول سال می باشد و همچنین سرویسهای بهداشتی در قسمت پایین بقعه قرار گرفته وآب آشامیدنی امامزاده از چشمه های زلال که ازکوههای مجاور میجوشد تامین می شود .
پوشش گیاهی اطراف امامزاده از درختان بومی، زرشک، زالزالک، سیاهتلو و آلوچه جنگلی شکل گرفته واست
امامزاده جعفر(ع)بر روی قله کوهی بلند واقع شده که چشم انداز خوبی را برای زائران در بر دارد.
از جمله امکانات تفریحی این بقعه می توان از پارک کودک، تاب و سرسره و استراحتگاههای الاچیغی برای زائرین و مسافرین نام برد.


آستان مقدس امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر(ع) فندرسک
شجره نامه امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر(ع) فندرسک کنده کاری شده بر روی صندوق چوبی روی قبر مطهر امامزاده بصورت متن ذیل کارشده است :
هذا المشهد المنوّر والمرقد المعطّر المسمی بالاعاظم عبدالله بن موسی الکاظم بن جعفرالصادق بن محمد الباقر بن علی الجواد بن الحسین الشهید بن علی ابی طالب علیه افضل الصلولت و اکمل النجبات صلوات الله علیه و علیهم اجمعین الطاهرین.
توسط جمعی از مومنین و مسلمین دوستداران اهلبیت بنای قدیمی در سال 874 هجری قمری نوشته شده. فی الحال 1334 هجری قمری(600 سال قبل)
بقعه امامزاده در کیلومتر یک روستای معصوم آباد و روستای امیر آباد فندرسک واقع شده و فاصله آن تا شهرستان علی آبادکتول 12 کیلومتر است و از سه محور ارتباطی به نامهای جاده سد وشمگیر، جاده بی بی شیروان وجاده ای که به شهرستان علی آباد متصل می شود .
ساختمان جدید در سال 1360 توسط خیرین و دوستداران ائمه معصومین به مساحت 1200 مترمربع ساخته شده که دارای گنبد کاشیکاری و دو گلدسته وهر گلدسته به ارتفاع 34 متر بنا شده است .
ضریح جدید این امامزاده توسط هنرمندان اصفهانی در حال ساخت است که به همت خیرین ، بخش اعظمی از هزینه های آن پرداخت شده است.
این بقعه متبرکه دارای چهار هکتار قبرستان قدیمی، فضای سبز و درختان تنومند چنار و بلوط و کاج و سرو و گردو صنوبر است و همچنین دارای دو بلوار دوطرفه به مساحت چهار هزار متر مربع که از دو راه به امامزاده ختم می شود.
از موارد منحصر بفرد این امامزاده قرار گرفتن بین بیست روستا از بخش مرکزی شهرستان علی آبادکتول می باشد و از موارد دیگر باید به مزار شهدا و 80 شهید دفاع مقدس اشاره کرد که موجب شده ارادتمندان کثیری از قومیت ها و روستاهای دور و نزدیک به زیارت این بقعه شرفیاب شوند.
امامزاده عبدالله (ع) دارای هشت هکتار زمین کشاورزی است که در مجاورت امامزاده قرار دارند و چاه عمیق و بتونی کشاورزی دارای برق فشار قوی آب این زمین هارا تأمین می کند.
این بقعه دارای لوله کشی آب شرب ، گاز کشی ،وضوخانه وسرویس بهداشتی مخصوص آقایان و بانوان و بازارچه برای خرید ضروریات زائران می باشد
در مجاورت بقعه متبرکه تپه ای باستانی به نام چغندر تپه قرار گرفته است.
شایان ذکر است این امامزاده دارای مرکز فرهنگی و قرآنی و مراسمات در ایام محرم و صفر ایام ماه رمضان و نماز جماعت است. در ایام هفته مخصوصاً روزهای پنجشنبه و جمعه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت مراسمات ادعیه خودر را در آنجا برگزار می نمایند و برنامه سالانه از قبیل آرامش بهاری و سوگواره یاس نبوی و مراسمات ایام ولادت و شهادت ائمه معصومین برگزار می شود.
حضور هیئت امناء و مدیریت و مداح اهل بیت در این ایام و شب های محرم و اجرای طرح مودت در بیست مسجد مجاور روستا های بخش مرکزی شهرستان علی آبادکتول باعث رونق این بقعه شده و ارادت خیرین ، دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت به آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) فندرسک از نوع پیشرفت کارهای عمرانی و فرهنگی مشهود است .
امامزاده عبدالله (ع) فندرسک هیئت امنائی و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آبادکتول اداره می شود.

آستان مقدس امامزاده خالد بن عون بن موسی بن جعفر(ع)
امامزاده خالد بن عون بن موسی بن جعفر(ع) در منطقه ای به نام زیرکلاته واقع شده که دارای قدمت حدودی 1200 سال است و به امامزاده زیرکلاته نیز مشهور می باشد.
این امامزاده در دو کیلومتری از جاده اصلی و در روستای برفتان حد فاصل شهر فاضل آبادو شهر علی آبادکتول قرار گرفته است.
در سالیان نه چندان دور دارای یک ساختمان خشتی و قدیمی بوده و بدست خیرین و نیکوکاران و هیئت امناء، ساختمان جدید آن احداث گردیده است .
بقعه متبرکه امامزاده خالد (ع) فی الحال دارای مسجد ، ایوان و حرم و همچنین ضریح و گلدسته می باشد و برای جذب زائر و راحتی اسکان در حیاط بقعه سرویس بهداشتی و آشپزخانه احداث و محوطه پارکینگ د جوار بقعه زیرسازی گردیده است.

امامزاده دارای فضای محیطی گسترده به مساحت نزدیک به دوهکتار بوده و در جوار این بقعه متبرکه قبرستان روستا نیز واقع شده است که سنگهای قدیمی موجود در آن حکایت از قدمت چند صد ساله دارد.
از نظر جذب توریسم و گردشگر و مسافر به علت واقع شدن در مسیر زائرین حضرت امام رضا(ع) و همچنین واقع بودن در دامنه جنگل و منظره ای بسیار زیبا و وجود آبشار و آببندان در این منطقه منظره ی خاصی را برای جذب زائر و گردشگر بوجود آورده است.
آستان مقدس معصوم زاده جهان بینی
آستان مقدس امامزاده معصوم زاده جهان بینی مورد اعتقاد تمامی زائرانی است که حتی یک بار به این مکان سفر کرده باشند
اهالی روستای معصوم آباد و روستاهای اطراف از جمله شیرنگ علیا و سفلی شجاع آباد و باقر آباد ارادت زیادی نسبت به این امامزاده بزرگوار دارند و، به گفته معتمدین و ریش سفیدان قدمت بنای آن به بیش از صد الی صد و پنجاه سال پیش می رسد.
ساختمان این بقعه بازسازی و ساختمان نیمه کاره با زیربنای 220 مترمربع زیر نظر اداره اوقاف و با کمکهای مردمی بنا گردیده است. فاصله این بقعه از خیابان اصلی و شهر فاضل آباد 8 کیلومتر بوده و برنامه های فرهنگی این بقعه متبرکه از قبیل دعلی کمیل، دعای توسل، زیارت عاشورا و طرح های نشاط معنوی، یاس نبوی و همچنین ایام و ولادتها و شهادتها ی ائمه معصومین می باشد.


آستان مقدس امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) روستای ییلاقی ماهیان از توابع شهر فاضل آباد
امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) در سی کیلومتری شهر فاضل آباد و در جاده آسفالته روستایی قرار دارد
در مجاورت این بقعه شریف قبرستان 3500 ساله ی قرار دارد.
ساختمان این امامزادگان در حال احداث و بازسازی است که در مجاورت آن یک حسینیه در دو طبقه به وسعت 400 متر مربع در حال بناست.
طبق اسناد موجود این امامزادگان شریف از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشند.
در اطراف بقعه متبرکه جنگلی سبز و خرم قرار و دارای آب و هوا بسیار مطلوب و چشم انداز بسیار خوبی است. این بقعه متبرکه هیئت امنائی و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آباد می باشد. آثار قدیمی که در سال 89 طبق دستور میراث فرهنگی کاوشگری شده دو قبر و مقداری اشیاء از جمله کوزه و خنجر بدست آمده که توسط میراث فرهنگی گرگان و تشخیص کارشناسان محترم میراث فرهنگی با قدمتی 3500 ساله دارد .

آستان مقدس امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) روستای ییلاقی ماهیان از توابع شهر فاضل آباد
امامزادگان سید یحیی و سید رضی(ع) در سی کیلومتری شهر فاضل آباد و در جاده آسفالته روستایی قرار دارد
در مجاورت این بقعه شریف قبرستان 3500 ساله ی قرار دارد.
ساختمان این امامزادگان در حال احداث و بازسازی است که در مجاورت آن یک حسینیه در دو طبقه به وسعت 400 متر مربع در حال بناست.
طبق اسناد موجود این امامزادگان شریف از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشند.
در اطراف بقعه متبرکه جنگلی سبز و خرم قرار و دارای آب و هوا بسیار مطلوب و چشم انداز بسیار خوبی است. این بقعه متبرکه هیئت امنائی و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان علی آباد می باشد. آثار قدیمی که در سال 89 طبق دستور میراث فرهنگی کاوشگری شده دو قبر و مقداری اشیاء از جمله کوزه و خنجر بدست آمده که توسط میراث فرهنگی گرگان و تشخیص کارشناسان محترم میراث فرهنگی با قدمتی 3500 ساله دارد .

آستان مقدس امامزاده آق مشهد
امامزاده آق مشهد از سلاله پاک پیامبر در قلب شهر باستانی آق مشهد آرمیده و صدها سال است زیارتگاه مردم مسلمان شیعه و سنی این خطه است.
فاصله این بقعه تا روستا 2500 متر است که با همت هیئت امناء آب شرب آن تأمین شده و استراحتگاهی نیز برای زوار این مضجع شریف ساخته شده است. ساختمان امامزاده با مجوز اداره کل میراث فرهنگی در شرف تعمیر می باشد. ساختمان این امامزاده که به وسیله گنبد آجری و زیبای آن از بقعه شریف در مقابل باد و باران و دیگر حوادث محافظت می کند. این بنا در ظلع شمالی روستا قرار دارد که متأسفانه چندین نوبت مورد تجاوز غارتگران میراث قرار گرفته است. فاصله این امامزاده تا جاده بین المللی(شهر فاضل آباد) 15 کیلومتر است.

آستان مقدس امامزاده دوقبران
امامزاده دوقبران در سه کیلومتری روستای مارانکلاته در بخش کمالان واقع شده است.
این امامزاده در حال حاضر دارای هیچ بنایی نیست و به گفته بزرگان در ایام عزاداری های اهل بیت از روستاهای پیچک محله، نصرت آباد، مارانکلاته، باقرآباد و روستاهای هم جوار دسته جات عزاداری به این مکان مقدس مشرف مش شوند و در اعیاد نیز در جوار این امامزاده مراسم جشن و مسابقات کشتی برگزار می گردد. این امامزاده در حال حاضر فاقد بنا بوده و فقط دو قبر مطر در آن مشخص شده است.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار